Menu Content/Inhalt
Start arrow Podróże arrow Czerwony smok w żelaznym pierścieniu

Galeria

Zdjęcie dnia

DSC_1502g2.jpg DSC_1502g2.jpg Data: 07.09.2009 Ilość wyświetleń: 921413 Właściciel: Administrator galerii
Czerwony smok w żelaznym pierścieniu PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
08.10.2009.
Spis treści
Czerwony Smok
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6

Snowdonia01    W XII w zaznaczył się władca walijski Owain Gwynedd, który zjednoczył okręg Gwynedd i został obwołany księciem Walii. Za jego panowania oraz księcia Maddoga ap Maredudd mającego zwierzchnictwo nad księstwem Powys oba księstwa Gwynedd i Powys przeciwstawiły się infiltracji Normanów tworząc organizmy państwowe z walijskim językiem i prawem. Ciekawostką jest, iż w drugiej połowie XIIw. książe Madog of Gwynedd udał się na wyprawę morską i wylądował w zatoce Mobile Bay w Alabamie w 1169r. Jakie były przyczyny jego wyprawy? Być może ciągle nękany ze strony Normanów usiłował znaleźć nowe ziemie? Nie wiemy. Dość powiedzieć, że z wyprawy powrócił i przekazał swoje odkrycie w Walli po czym udał się z zapalonymi jego opowieścią śmiałkami ponownie na nowy ląd. Pozostawił wśród amerykańskich indian Mandanów ślady w postaci fortów i języka walijskiego. Nad rzeką Alabama jest kilka fortów, o których indianie Cherokee mówili, że są to forty białego człowieka, a które są datowane na setki lat przed Kolumbem. Jeden z tych fortów do złudzenia przypomina zamek Dolwyddelan. Indianie niestety nie mogli później potwierdzić prawdziwości przekazu, gdyż zgładziła ich epidemia ospy przywieziona tam przez białych handlarzy w 1837r. W porcie Morgan w Mobile Bay istnieje tablica upamiętniająca "(...)księcia Madoga waliskiego odkrywcy, który  wylądował na wybrzeżu Mobile Bay w 1170 r. i pozostawił wśród indian język walijski. "
Snowdonia02    Tyle ciekawostek, wracając jednak do XIII w i władcy  Llywelyn ap Iorwerth. Jego wnuk Gryffudd ap Llywelyn zjednoczył północ i centrum kraju. Północ, czyli interesujący nas region Gwynedd ze Snowdonią. Gryffudd rozpoczął długi konflikt o niepodległość Walii. Druga strona konfliktu, korona angielska była równie zdeterminowana chęcią zakończenia kwestii walijskiej. Zakończenia, oczywiście, wcieleniem Walii do korony. Przynajmniej tak to widział król Edward I i do tego niezłomnie dążył nie bacząc często na ogromne koszty, które ta kampania pochłonęła.
znaczek.png
 
 
Żelazny uścisk Edwarda

Snowdonia03    Czterdzieści sześć lat rządów  Llywelyn ap Iorwerth'a wnuka Owaina dało Walii względny spokój pozwalając prosperować w całkiem znośnej atmosferze. Książe ten ożenił się w 1204 r. z nieślubną córką Króla Jana Bez Ziemi, Joanną. Jego wnuk Llywelyn ap Gryffudd uzyskał akceptację na używanie tytułu księcia Walii od Henryka II na mocy porozumienia z Montgomery w 1267 r. Gest ten usankcjonował istnienie Walii na arenie międzynarodowej jako odrębnego narodu z własnym językiem administracją i prawem. Tan sam Henryk II kilka lat wcześniej bo w roku 1254 dał zwierzchnictwo nad Walią swemu synowi młodemu księciu Edwardowi.
Snowdonia04    Kiedy Edward po śmierci ojca obejmuje tron w 19 sierpnia 1274 roku wróciwszy z wojny krzyżowej podczas obrzędu koronacji hołd składa mu król Szkocji jednak nie Llywelyn ap Gryffudd książe Walii który zdążył już w międzyczasie swoje księstwo rozciągnąć na całą Walię. Król Edward był królem twardym, wojującym, ale dał się poznać również jako człowiek, który woli załatwiać spory w drodze porozumienia, to zresztą bardzo poróżniło go z ojcem, wezwał więc jeszcze rok później Llywelyna na rozmowę do Chester. Książe Walii odmówił stawiennictwa. Edward ogłosił przygotowania do wojny. Opłacił piratów, którzy porwali niedoszłą żonę księcia Eleonorę de Montfort, córkę hrabiego Leicester. Llywelyn widząc zbliżającą się klęskę postanowił pertraktować z Edwardem jednak jego propozycja została odrzucona, a Rada Królewska podjęła decyzję o wojnie z Walią chcąc ukrócić separatystyczne dążenia Llywelyna.
    Wojna rozpoczęła się w 1277 roku. Edward uderzył z całym impetem dławiąc wszelki walijski opór. Walijczycy zostali zdławieni jako rebelianci, stracili dotychczasowe ziemie, a Edward zajął Anglesey i Gwynedd. Walijski opór znów jak przez wiele wieków musiał ukonstytuować się w górach Snowdonii. Wojna zakończyła się zmuszeniem Llywelyna do podpisania traktatu w Aberconwy oraz 1 sierpnia  złożeniem hołdu królowi. Edward zezwolił na ślub Llywelina i Eleonory.
 
Zmieniony ( 17.03.2013. )
 
Linki
| | | |