Menu Content/Inhalt
Start arrow Podróże arrow Czerwony smok w żelaznym pierścieniu

Galeria

Zdjęcie dnia

DSC_1502g2.jpg DSC_1502g2.jpg Data: 07.09.2009 Ilość wyświetleń: 921413 Właściciel: Administrator galerii
Czerwony smok w żelaznym pierścieniu PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
08.10.2009.
Spis treści
Czerwony Smok
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6

    Na ziemiach wcielonych do korony, na wschód od rzeki Conwy Edward ropoczął budowę zamków mających ugruntować pozycję Anglików w Walii, która straciła znaczenie jako liczące się księstwo. Jednak duch walijski prztrwał w górach Snowdonii, a angielskie garnizony na granicy drażniły walijczyków.
    Pięć lat później w wielkanoc 1282 r. brat Llywelyna Dafydd ap Gruffydd wybił angielski garnizon zamku Hawarden. Llywelyn w liście do arcybiskupa Canterbury mimo, iż odżegnywał się od tego jawnego złamania traktatu postanowił stanąć u boku brata w tym drugim zrywie narodowym. Król Edward znany był kierowania się w sprawach polityki formułą "pacta sunt servanta" (umowy muszą być dotrzymywane), toteż zdumiony wieściami nadchodzącymi z Walii postanowił raz na zawsze zakończyć temat odrębności Walii jako księstwa.
    Ponowne działania wojenne charakteryzowały się wyjątkową brutalnością. Palono wsie, mordowano ludzi. Llywelyn zginął w niedokońca wyjaśnionych okolicznościach, a jego brat został skazany na topienie wieszanie ścięcie i ćwiartowanie. Wyrok ten wykonano.
    Król Edward I wściekły, że o ziemie walijską walczy po raz drugi postanowił na trwałe ustabilizować tamtejszą sytuację. Kluczem do tego było opanowanie ziem wokół gór snowdon oraz odcięcie butnych walijczyków od jakiegokolwiek wsparcia gospodarczo militarnego. Wtedy to prawdopodobnie narodziła się idea żelaznego pierścienia "Iron Ring", a krystalizowała się podczas działań wojennych. Król Edward mając świadomość, iż oporu walijczyków nie da się złamać dopóki Snowdonia będzie ich bezpiecznym schronieniem postanowił opasać Góry Snowdońskie ciasnym pierścieniem twierdz. Każda z twierdz pozostawała w odległości nie więcej niż dzień drogi od drugiej. Miały być potężne, dobrze skomunikowane i wyposarzone. Twierdze miały stanąć nad morzem aby mogły być od strony morza zaopatrywane. Kiedy druga kampania wojenna dobiegała końca w 1283 roku Edward rozpoczął budowę. Do idei pierścienia włączył zamki, które odremontował lub wybudował po pierwszej kampanii. Były to zamki: Flint, Rhuddlan, Aberystwyth oraz Builth. W drugiej fazie miały powstać takie zamki jak Conwy, Caernarfon, Harlech, Cricieth, oraz Beaumaris. I głównie te właśnie zamki tworzą przede wszystkim strukturę Iron Ring oraz biorąc pod uwagę rozmach z jakim je wybudowano, świadczą jak dużą wagę przywiązywał do tego Edward I, a co za tym idzie jak bardzo był rozjątrzony nieposłuszeństwem Walijczyków.
    Walijskie kampanie Edwarda przysporzyły koronie ogromnych kosztów. Tabela poniżej jest tylko zestawieniem kosztów z drugiej kampani 1282/83 nie wlicza pierwszej oraz całkowitych kosztów budowy zamków.
Wyliczenie  
 
 
 

    Jak widać z tabeli druga kampania EdwardaI pochłonęła 98,421 Ł co jest na oweczasy, schyłek XIII w. kwotą wprost niewyobrażalną.

lol
 
Zmieniony ( 17.03.2013. )
 
Linki
| | | |